Jak už možná víte, rozhodl jsem se, že vydám knížku o češtině. A už jsem ji dokonce i napsal! Ale jestli opravdu vyjde, to se teprve ukáže. Záleží totiž na vás – k vydání ji můžete popostrčit prostřednictvím předprodeje, který právě probíhá.

Jakub Marek: Podzemí slov

Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny

Moje chystaná knížka se jmenuje Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny. Prostřednictvím krátkých kapitol v ní prozkoumáte taje dnes a denně používaných slov a možná v tom všem najdete i nějaké paralely s životem jako takovým.

Pokud si už teď říkáte, že tuhle boží knížku prostě musíte mít že by tahle knížka mohla být celkem zajímavá, můžete ji rovnou

Jestli ale potřebujete víc informací, tady je oficiální anotace knížky:

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum? Víte, co to znamená, když vám majitel e-shopu řekne, že právě ponížil ležáky? A všimli jste si, kolik se v hovorech o fotbale používá básnických prostředků? To je jen hrstka otázek, kolem nichž se točí Podzemí slov – knížka pro ty, kteří se rádi zamýšlejí nad řečí, již ostatní používají bez rozmyslu. Prostřednictvím krátkých kapitol v ní nahlédneme pod povrch češtiny. A kdo ví, možná tam najdeme i nějaké paralely s životem jako takovým.

Jak už vyplývá z názvu, kniha se zabývá slovy a češtinou. My lidé totiž obvykle svojí rodnou řečí komunikujeme zcela přirozeně, s lehkostí a bez větších potíží. Málokdy se už ale pozastavujeme nad tím, proč že jsme danou skutečnost označili tak a tak nebo kde se výraz, který jsme právě vypustili z úst, v našem jazyce vzal. Právě tyto taje našeho jazyka přitom leckdy skrývají mnoho zajímavého – překvapivé souvislosti, nevšední příběhy i podivuhodná tajemství. A právě o nich je řeč v Podzemí slov. V knížce zkrátka dostanete možnost prozkoumat, co se skrývá pod povrchem jazyka, jejž všichni používáme dnes a denně.

Podpořte knihu v crowdfundingové kampani

Knížka by měla vyjít v nakladatelství Pointa, kde také probíhá její předprodej. Financování publikace totiž zajišťuje crowdfundingová kampaň – během jednoho měsíce (od 25. října do 24. listopadu 2021) si můžete publikaci pořídit v předprodeji, čímž zároveň přispějete na její vydání. Pokud se v rámci kampaně vybere dostatek financí, knížka skutečně vyjde. Pokud ne, vydání se neuskuteční a vybrané peníze se vrátí zpět na účty těch, kteří se knížce pokusili pomoci.

Nakladatelství Pointa
Knihy z nakladatelství Pointa můžete popostrčit k vydání prostřednictvím předprodeje.

Možností, jak v rámci předprodeje knížku popostrčit k vydání, je několik. Kromě toho, že si můžete Podzemí slov prostě předobjednat, ho také můžete získat s mým podpisem a veršovaným poděkováním. Taky si můžete knížku Podzemí slov pořídit v dárkovém balení s elegantními hodinkami, s hezkou kovovou záložkou či s výletem do skutečného podzemí. A pokud se chcete stát opravdu štědrým sponzorem knížky, může v ní být i logo vaší firmy. Podívejte se na jednotlivé formy příspěvků a vyberte si, co vás zaujme.

Kdo bude na vydání pracovat?

Kromě mě se bude na případném vydání knížky Podzemí slov podílet několik tuze zajímavých lidí.

Redakce

Redakci knížky bude mít na starosti Eva Grestenbergerová, která se dle svých slov mezi slovy pohybuje snad odjakživa.

Miluje psaní, zabývá se gramatickou a stylistickou úpravou textů a na kontě má i dvě vlastní knihy – dystopický román Zlo je rodu mužského (2019) a populárně naučnou publikaci Zvířata jsou k sežrání (2020). Autorsky se také podílela na tvorbě populárně naučné knížky Nesvoboda (2020), která pojednává o zneužívání zvířat v České republice.

Jako redaktorka je pak Eva podepsána pod dětskou knihu M. Štefanové Skřítek Kompostík a jeho kamarádi či pod young adult románem T. M. Puffrové Zatracená láska. Jejím dalším redaktorským počinem bude Podzemí slov.

Korektura

Korektorkou knížky Podzemí slov bude Martina Heš alias Šperkařka textů.

Martina se živí jako korektorka, copywriterka a lektorka – umí vyšperkovat vaše texty, případně vám je sama napíše nebo vás naučí, jak na to. Její kurzy vám pomůžou polapit múzu a začít konečně psát. Povídku, román nebo třeba báseň.

Na svém kontě má tahle máma dvou malých vylomenin i jednoho knižního potomka – novelu Tvůrčí restart: Lázně pro spisovatele v krizi (2020). Coby korektorka pak pracovala třeba na knize fejetonů Anežky Náhlíkové Můžu se vás dotknout přes plot?, na dětské knížce Barbory Kvasnovské Dráček Drápek a Cesta do Lávové hory nebo na sbírce autentických útržků z deníku jedné mileniálky (Karolíny Kváš) Kamínky po kapsách.

Grafika, ilustrace, sazba

Obálka, sada ilustrací i celkové grafické zpracování knížky Podzemí slov bude dílem výtvarnice Moniky Pavlovičové.

Pokud jste někdy četli skvělé články lektora osobní produktivity a time managementu Daniela Gamrota, ty trefné ilustrace v nich má na svědomí právě Monika. S její prací jste se taky mohli setkat v Museu Kampa, pro které vytvořila grafiku ke 100. narozeninám Medy Mládkové. A kromě toho se její působivé obrázky objevily i na facebooku společnosti Fruitisimo, v knížce Martiny Heš Tvůrčí restart nebo třeba v kuchařce Tak akorát.

Tvorbu Moniky Pavlovičové si můžete prohlédnout na jejím webu momo-animate.cz. Nebo už brzy na stránkách knížky Podzemí slov.

Vím, že tady nejsem úplně objektivní, ale nebyla by škoda, kdyby nakonec k vydání mojí knížky nedošlo?

Díky za vaši podporu – moc si jí vážím!

Pokud vás zajímá, jak se vydání mé knížky vyvíjí, sledujte facebookovskou stránku Podzemí slov nebo mrkněte na blog, který na publikaci navazuje.

Zaujal vás můj článek? Obohaťte jím svoje internety!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *