Tak je to tady, přátelé. Oženil jsem se. Chápu, že vás to (jakožto čtenáře blogu o copywritingu) dost možná nezajímá, ale přesto bych to tady rád zmínil. Svatba s milovanou ženou je totiž pro mě velevýznamnou událostí, s níž se vám prostě nemůžu nepochlubit. Aby ale nešlo jen o bohapusté holedbání, přece jen se na následujících řádcích aspoň trošku dotknu i svého oboru. Pomocí vhodně poskládaných slov se dá totiž vyšperkovat i taková svatba.
Ačkoliv je na každé svatbě hlavní to, že se mají ženich s nevěstou rádi, z nějakého důvodu se v naší společnosti dost tlačí i na formu této události. Jednou z věcí, které mohou výsledný dojem z tohoto důležitého dne povýšit, jsou přitom i rozličné texty. Každá svatba sice bez problému proběhne i bez nich. S nimi ale může být zajímavější, zábavnější nebo osobitější. Jejich příprava vám zabere moře drahocenného času, ale stojí to za to.
Při tvorbě textů na svatbu navíc můžete zapomenout na řadu pravidel, kterými se jinak při psaní řídíte. Svatba je totiž událostí, která snese i ta nejohranější klišé. Ničeho se proto neobávejte a vyzdobte svou svatbu texty, které budou jen a jen vaše. My se to tak pokusili udělat třeba v následujících oblastech (chystáte-li svatbu, třeba vás něco z toho inspiruje):
Svatební oznámení se vším, co je třeba
Svatební oznámení samozřejmě může obsahovat jen to nejnutnější: jména nevěsty a ženicha + místo a čas obřadu. Když ale potřebujete svým hostům sdělit něco dalšího, právě tady k tomu máte prostor.
Naše svatba se např. konala v polorozbořené kapli, která se nachází v lese za městem a o jejíž existenci nemá ponětí ani řada místních. Lidem, kteří hodlali na náš svatební obřad dorazit, tak bylo potřeba sdělit, jak se ke kapli dostanou. A protože zmíněná kaple nemá střechu, chtěli jsme taky hosty upozornit na to, že na ně možná bude pršet a že se budou muset eventuálně vláčet bahnem (nic takového se díkybohu nakonec nestalo). K předání těchto informací jsme využili právě naše svatební oznámení, resp. jeho druhou stranu. Hosté tak dorazili na místo bez bloudění, přijeli ve vhodné obuvi a někteří měli v autě pro jistotu připravený deštník.
Prosba o vhodné dárky
Jedním z problémů, které se opakují na spoustě svateb, jsou nevhodné dárky. Ženich s nevěstou třeba dostanou od příbuzných dvě rychlovarné konvice, tři stejné sady skleniček na víno a obřího porcelánového slona (ten se sice mezi dary objeví pouze v jednom exempláři, ale i to je v tomto případě moc). Abyste tyto posvatební potíže nemuseli řešit, pozvěte zase na pomoc slova.
Můžete sepsat seznam věcí, které by se vám hodily, a nechat svatební hosty, aby si v něm vybrali, co vám dají (třeba prostřednictvím jednoduché webové stránky, na níž se každý z hostů k nějakému z dárků „zapíše“).
Nebo vytvořte kartičku s prosbou, že byste si přáli obdržet jen peněžité dary – tu pak můžete hostům přiložit ke svatebnímu oznámení. To jsme udělali i my a hle: naši hosté si tuto prosbu vzali k srdci. Vedle peněžitých darů a milých blahopřání jsme v součtu dostali jen jeden jiný dárek (šlo o sadu sklenic na víno, která byla navíc od pána, jenž nebyl tak úplně pozvaný, tudíž o naší prosbě ani nemohl vědět).
Říkat si jakkoliv o dárky je sice člověku trošku proti srsti, ale svatební hosté s tím problém nemívají. Tak proč se tím nevyhnout následnému mrzení?
Proslov oddávajícího – proč neporadit?
Proslov, jejž oddávající během svatebního obřadu pronáší, hraje na svatbě zásadní roli. Může totiž z obřadu udělat fádní rituál, který je nachlup stejný jako všech osm svateb, které už daný oddávající tento týden vedl. Když je ale proslov oddávajícího povedený, svatba získá úplně jiný šmrnc.
Ne že by měla být tato řeč zcela v režii nevěsty a ženicha. K její zdařilosti ale přispět můžete. My jsme panu oddávajícímu (který byl skvělý!) dopředu napsali pár odstavců o sobě, o našem seznámení i plánech. On si z toho vybral to podstatné, přidal k tomu něco ze své osobitosti a hezký proslov byl na světě.
Originální svatební noviny
Když se řekne „tvorba textů na svatbu“, dost možná vás ze všeho nejdřív napadnou právě svatební noviny. Jde totiž o plátek, který se v současnosti válí na stolech většiny svatebních hostin. Jeho masové rozšíření je bezesporu dáno i tím, že se dnes dají vzory takových svatebních novin bez problému stáhnout z internetu. S jejich přípravou tak nemusí mít ženich s nevěstou (či jejich svědkové) téměř žádnou práci – prostě pozmění jména a je hotovo. Jenže když pak jdete na třetí svatbu ve dvou měsících a potřetí už čtete tytéž vtipy o manželství či tutéž rádoby komickou předpověď počasí, je vám malinko stydno.
Svatební noviny ale můžete pojmout originálněji. Zapomeňte na internetové šablony a prostě do svých novin napište, co máte na srdci. Naznačte hostům, co je během vašeho svatebního dne čeká. Vyprávějte příběh vaší lásky. Nebo se rozepište o svém vztahu k místu, kde se svatba koná. Prostě pište o sobě a svém dnu (a ne o tom, co je to svatba – to každý ví).
Napište, jak (ne)má vaše svatba vypadat
Během svatebních příprav se ženich s nevěstou (a my jsme nebyli výjimkou) mnohokrát zhrozí. V duchu si totiž průběžně promítají různé nepříznivé svatební scénáře – spoustu věcí mohou svatebčané špatně pochopit, čehož následkem svatba neproběhne podle ženichových, nebo nedejbože nevěstiných představ.
Jak se něčemu takovému vyhnout? V některých případech pomůže vytvoření jednoduché cedule s textem, který jasně popíše, jak si danou věc (ne)představujete. Tuhle cedulku umístíte na vhodné místo a pak doufáte, že si ji lidé přečtou. Když bude navíc váš text originální či vtipný, i touto drobností přispějete k celkovému vyznění svatby.
My jsme např. nechtěli, aby svatebčané koukali do mobilů a zběsile sdíleli fotky ze svatby na sociálních sítích. A tak jsme je o to prostě poprosili (jednu cedulku s touto prosbou jsme umístili před kapli, v níž probíhal obřad, druhou pak do sálu, kde se konala hostina). A povedlo se – instagramy a facebooky našich přátel se začaly plnit až den poté.
Pojmenujte alkohol
Před svatbou jsme také vášnivě debatovali nad tím, jaký na hostině nabízet tvrdý alkohol. Přemítali jsme, kdo z hostů má rád slivovici, kdo dává přednost rumu a kdo je fajnovka a nedá do úst nic jiného než padesátiletou whisky. I tady nám nakonec pomohla slova.
Prostě jsme vzali zásoby lahví, které jsme měli doma, dokoupili pár dalších a každý druh alkoholu opatřili vlastním názvem. Nikdo tak nevěděl, co vlastně pije, takže odpadly předsudky a roli hrála jen náhoda a posléze skutečná chuť. Někteří svatebčané si během večera oblíbili Družiččin dech, jiní dávali přednost panákům Manželských hořkostí. A ti odvážní do sebe tlačili jednu Svědkovu pomstu za druhou.
Vlastními názvy (i když ne tak bláznivými jako v případě alkoholu) jsme pak opatřili i sladké zákusky, které nám na svatbu napekly maminky, babičky a ségry. Zkuste to taky. Když totiž na stole leží nějaký obyčejný koláč, není to nic moc zajímavého. Přidáte-li k však k němu popisek s názvem a jménem autora dezertu, je to přece jen o něčem jiném. Jde najednou o „zákusek s příběhem“ (ano, právě jsem použil jedno z nejprofláklejších reklamních klišé, ale jak už bylo řečeno, svatba klišé snese).
Textů, kterými se dá taková svatba ozvláštnit, je pochopitelně mnohem víc. Auto, které odváží nevěstu s ženichem z obřadu, se dá třeba vyzdobit SPZ s originálním nápisem. Dort můžete opatřit „zápichem“ se stylovou hláškou. Můžete si vymyslet vlastní označení toalet. Nebo třeba v roli ženicha napíšete písničku, kterou pak své novomanželce na svatbě zazpíváte.
Speciálně svatebních slov zkrátka může být mnoho. Setkali jste se v této oblasti s něčím vysloveně originálním?