Postesknutí korektorovo aneb Jak se podílím na pustošení češtiny

Postesknutí korektorovo aneb Jak se podílím na pustošení češtiny

V pozici korektora je mým úkolem opravit v cizích textech chyby. Řídím se přitom pravidly pravopisu a zavedenými gramatickými, stylistickými či typografickými normami. Jenže občas mi do toho všeho hodí vidle něčí ego, pocit či marketing. Ve své korektorské praxi se zkrátka tu a tam setkávám s tím, že autor původního textu smete navrženou jazykovou opravu ze stolu z poněkud bizarního důvodu. Vezme sice na vědomí pravopisné pravidlo, etymologii daného slova či jiný můj argument, ale v konečném rozhodování u něj převáží něco jiného. Něco jako: Aha, on se tam píše ypsilon. Ale to měkké je tam hezčí, tak ho tam necháme, ju? To jsem si trošku zapřeháněl, ale… Na následujících řádcích si můžete přečíst pár podobných příkladů, s nimiž jsem se osobně setkal. Na své zákazníky si tím nestěžuju. Ti mají samozřejmě poslední slovo…
Zobrazit více
Napsal jsem knížku. Popostrčíte ji k vydání?

Napsal jsem knížku. Popostrčíte ji k vydání?

Jak už možná víte, rozhodl jsem se, že vydám knížku o češtině. A už jsem ji dokonce i napsal! Ale jestli opravdu vyjde, to se teprve ukáže. Záleží totiž na vás – k vydání ji můžete popostrčit prostřednictvím předprodeje, který právě probíhá. Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny Moje chystaná knížka se jmenuje Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny. Prostřednictvím krátkých kapitol v ní prozkoumáte taje dnes a denně používaných slov a možná v tom všem najdete i nějaké paralely s životem jako takovým. Pokud si už teď říkáte, že tuhle boží knížku prostě musíte mít že by tahle knížka mohla být celkem zajímavá, můžete ji rovnou PODPOŘIT V PŘEDPRODEJI Jestli ale potřebujete víc informací, tady je oficiální anotace knížky: Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se rumu říká zrovna rum?…
Zobrazit více
Chystám knížku. Takhle bude vypadat

Chystám knížku. Takhle bude vypadat

Povážlivě rychle se blíží doba, kdy se pro své okolí stanu nesmírně otravným. Od 25. října budu totiž 30 dní škemrat, abyste si v předprodeji koupili moji chystanou knížku – jedině s vaším přispěním publikace Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny skutečně vyjde. Zatím se ale v této věci ještě nic podstatného neděje, a tak mi alespoň dovolte, abych vám s radostí představil, jak bude připravovaná knížka vypadat. Obálka knížky už je totiž na světě a podle mě vypadá skvěle. Její autorkou je Monika Pavlovičová. https://www.youtube.com/watch?v=fmHAfXfHAcg Na práci výtvarnice Moniky Pavlovičové jste mohli narazit na mnoha místech. Jestli jste třeba někdy četli některý z článků lektora osobní produktivity a time managementu Daniela Gamrota, ty trefné ilustrace v nich má na svědomí právě Monika. S jejími výtvarnými počiny jste se taky mohli…
Zobrazit více
Garážista ponížil ležáky aneb Jak se mluví v českých e-shopech

Garážista ponížil ležáky aneb Jak se mluví v českých e-shopech

Díky tomu, že jsem byl několik let zaměstnán jako textař v jednom internetovém obchodě a později externě spolupracoval i s mnoha dalšími online prodejci, dostal jsem šanci proniknout do tajů slangu tvůrců e‑shopů. Pokud vás zajímá, jaké libůstky se v mluvě zaměstnanců, dodavatelů a dalších spolupracovníků internetových obchodů vyskytují, čtěte dál. E-shopy už jsou dávno významnou součástí našeho světa. Není proto divu, že lidé, kteří se kolem nich točí, hovoří vlastním slangem. Lékaři, hráči videoher, trampové,  železničáři, vojáci, sportovci, studenti i třeba vězni. Ti všichni používají český jazyk, který všichni známe. Jenže v něčem je mluva každé z těchto skupin přece jen specifická, jedinečná a mnohdy i nesrozumitelná. Ano, v takovém případě máme co do činění právě se slangem – nespisovným útvarem národního jazyka, který je typický pro nějakou profesní či zájmovou skupinu. Některým slovům…
Zobrazit více
Vánoce a čeština. V čem se dělá nejvíc chyb a na co si dát pozor?

Vánoce a čeština. V čem se dělá nejvíc chyb a na co si dát pozor?

Vánoce. Svátky, které většina z nás miluje. Ale taky období, během nějž dělá dost z nás spoustu pravopisných chyb. Ještě než tedy usedneme k pohádkám a horám cukroví, pojďme si společně v krátkosti zopakovat to nejproblematičtější z vánočního pravopisu a gramatiky. Textů s vánoční tematikou vzniká rok co rok vskutku mnoho. Svým blízkým, ale taky třeba zaměstnancům či obchodním partnerům píšeme vánoční či novoroční gratulace. A protože jde o křesťanské svátky, kvůli kterým jsme ochotni utratit nekřesťanské peníze, vzniká v této době i spousta marketingových textů. Mnohým z nich by však neuškodila korektura. V čem se často chybuje a na co byste si měli dát při tvorbě vánočních textů pozor? K názvům svátků patří velké písmeno Základní pravidlo: Názvy významných dnů a svátků se ve spisovné češtině píšou s prvním písmenem velkým. Velké počáteční písmeno tak patří např. k těmto názvům: VánoceŠtědrý…
Zobrazit více