15 příkladů, jak (ne)dělat korona marketing

15 příkladů, jak (ne)dělat korona marketing

To, co zažíváme v roce 2020, tady ještě nebylo. A netýká se to jen všudypřítomné nemoci, ještě všudypřítomnějšího strachu a vůbec nejvšudypřítomnějších konspiračních teorií. Stále častěji na nás v online i offline prostředí vyskakuje i korona marketing – pokusy zoufalých obchodníků, kteří se rozhodli na současné nešťastné situaci něco vytřískat. Ne vždy je použití covidu-19 v marketingu úplně mimo. Každé téma (koronavirus nevyjímaje) lze totiž v reklamě a jí příbuzných oborech uchopit vkusně, vtipně či rozumně. A někdy se dá takový marketing dokonce propojit i s dobrým skutkem (byť třeba jen v tom smyslu, že lidem sužovaným krizí poskytnete své služby výhodněji než jindy). Daleko častěji se ale korona marketing vydává slepými uličkami. Jeho tvůrci se zřejmě (stejně jako pionýr slepých uliček Jára Cimrman) snaží onu „slepou uličku lidského poznání ohledat a ohlásit světu ‚tudy…
Zobrazit více
Dvojrozhovor schizofrenních volnonožců aneb Jak žije copywriter a korektor v jedné osobě

Dvojrozhovor schizofrenních volnonožců aneb Jak žije copywriter a korektor v jedné osobě

Před časem mi napsala Martina Heš Hudečková. Zaujalo ji, že jsem stejně jako ona copywriter a zároveň korektor. Prý takových lidí moc není, takže bychom měli tohle schizofrenní volnonožství probrat a své postřehy sdělit i světu. A tak vznikl následující dvojrozhovor – přátelské povídání o psaní a opravování textů, životě na volné noze, ale i studiu češtiny, dětech či neotřelém e-mailovém kurzu. Jak takový dvojrozhovor číst Běžné rozhovory mívají dva aktéry. Toho, kdo pokládá otázky, a toho, kdo na ně odpovídá. V našem dvojrozhovoru se ale ptáme i odpovídáme oba. A proto je třeba rozlišit, kdo je kdo. Na následujících řádcích tak budou naše citace odlišeny takto: MHH = Martina Heš Hudečková, známá též jako Šperkařka textůJM = Jakub Marek alias Skladatel slov, tedy já(Barvy textu odpovídají genderovým stereotypům, takže…
Zobrazit více
Nezáživná a odbytá zákoutí vašeho webu. Jak je polidštit?

Nezáživná a odbytá zákoutí vašeho webu. Jak je polidštit?

Zvu vás na procházku, při níž navštívíme 6 nenápadných webových zákoutí. Půjde o zapadlá místa soukromých i firemních internetových stránek, kde na uživatele číhají nesrozumitelné chybové hlášky, nezáživná sdělení, popř. čirá pustina. Jinými slovy: existuje celá řada prvků, jejichž podoba se při vzniku webu dost často neřeší. Buď totiž svůj úkol plus minus plní i bez jakéhokoliv zásahu, nebo se prostě jejich využití nejeví tvůrcům stránek jako nezbytné. Všechny tyto drobnosti však mohou váš web posunout o stupínek výš. Uživatel třeba jejich zásluhou navštíví váš web i podruhé. Nebo mu díky nim budete o něco sympatičtější. Anebo se na vás aspoň nenaštve (i když k tomu bude mít důvod). O jakých prvcích je řeč a jak je pomocí hezkých textů trošku vyladit, se podíváme na následujících řádcích. 1. Chybová stránka 404…
Zobrazit více
Víc než klišé aneb 15 sloganů na jedno brdo

Víc než klišé aneb 15 sloganů na jedno brdo

Až budete vymýšlet nový slogan, nezačínejte ho prosím slovy víc než. Počet sloganů, v nichž se tohle reklamní klišé vyskytuje, už totiž definitivně překročil únosnou mez. Zdá se, že chleba už není chleba – je to „víc než chleba“. V hospodě už si zase nemůžete dát obyčejné pivo, ale jen „víc než pivo“. Až z toho člověk dostává nutkání nasednout na „víc než vlak“ a odjet více než daleko. Akademický slovník cizích slov definuje klišé jako „častým užíváním otřelý, frázovitý slovní obrat“. Zmiňované slogany jsou snad ještě víc než to. Snadné řešení, jak napsat slogan Nutno říci, že tvorba sloganů patří k těm nejobtížnějším copywriterským disciplínám. Těch pár slov často vzniká dlouhé hodiny, dny i týdny. Má-li totiž slogan za něco stát, musí si v procesu jeho vzniku sednout celá…
Zobrazit více
5 češtinářských online nástrojů (nejen) pro copywritery

5 češtinářských online nástrojů (nejen) pro copywritery

Střízlivá mysl. Sečtělost. Talent od pánaboha. To všechno jsou věci, které se člověku při psaní nesmírně hodí. Jenže nezřídka jsou tyhle položky pro většinu z nás i nedostatkovým zbožím. Artiklem, který se ve chvíli, kdy ho nejvíc potřebujete, prostě nedá sehnat. Ani v apatyce, ani na Googlu, ani u zeleného mimozemšťana. Pár míst, kde kýženou pomoc najdete, ale na internetu přece jen existuje. Pojďme se podívat na 5 z nich. Jde o online nástroje, které mohou člověku při práci s češtinou ušetřit nějaký ten pocit zmaru, zdlouhavé lámání si hlavy nebo prostě nedotažení textu k dokonalosti. Ať už tak patříte mezi profesionální copywritery či korektory, anebo se psaní věnujete jen v nejnutnějších případech, tyhle vychytávky se vám rozhodně můžou hodit. Pojďme se podívat na pár češtinářských pomocníků, které jsou k dispozici zdarma na internetu.(ZDROJ: pixabay.com)…
Zobrazit více
8 + ∞ knih, které vám nasadí copywriterské tretry

8 + ∞ knih, které vám nasadí copywriterské tretry

Chcete se vydat na copywriterskou trať? Tak se do toho pořádně obujte ještě před startem, ať vás pak na trase nic nepřekvapí! Tady je literatura, která vašemu copywritingu dodá vítr do zad.Jedná se o knížky, které mi v copywriterských začátcích opravdu pomohly. Díky nim jsem si ujasnil hranice, možnosti i přesahy komerčního psaní a vlastně i psaní obecně. Zároveň mi tyhle tituly předaly základní terminologii, s níž se copywriter ve své praxi setkává. A v neposlední řadě taky posílily mé přesvědčení, že se copywriting a práce s textem pojí s tolika pozoruhodnostmi, že se tím vším rozhodně stojí za to zabývat.[caption id="attachment_1510" align="aligncenter" width="700"] V tomhle článku vám představím tyto dvě knížky a ještě pár dalších.[/caption]Snad následující tituly v něčem pomohou i vám.1. Webcopywriting pro samouky (Pavel Šenkapoun)Pokud se hodláte pustit do psaní jakýchkoliv textů pro web,…
Zobrazit více